Polyetylen je nejrozšířenější plast, který lidstvo v současné době využívá. Jedním ze segmentů výroby jsou i obalové materiály, především různé druhy fólií, pytlů a sáčků. Značné oblibě se dnes těší sáčky se zipem 2 pack, které chrání předměty uvnitř před průnikem vnějších vlivů, ale může tomu být i naopak.
Můžeme do nich vkládat i to, co by nás mohlo ohrozit nebo znepříjemnit život buď únikem tekutiny, sypkého prášku, nebo nepříjemným zápachem. Typickým příkladem může být nehašené vápno, různé sypké tmely a vícesložková lepidla, barvy a ředidla, čisticí a desinfekční prostředky.
V současné době je navíc aktuální téma infekčních chorob a docela obyčejné sáčky s uzavíracím mechanismem mohou posloužit i při ochraně zdraví obyvatel naší země.
Využití v době epidemie
Někteří lidé se v době epidemie virových onemocnění chovají skutečně nezodpovědně, ale mnozí z nás by jim mohli být vzorem. Je totiž v zájmu nás všech chránit nejen sebe, ale i druhé před nákazou, ať už jde o „obyčejnou chřipku“, nebo jiné závažnější infekční choroby. Součástí osob v karanténě je samozřejmě izolace, ale jednou z důležitých „drobností“ je také zabezpečení domovního odpadu. Ten by lidé umístění do domácí nebo ústavní karantény měli ukládat do uzavíratelných plastových obalů. Odpad z infikované domácnosti odložený v obyčejném pytli na odpadky se v kontejneru může rychle a nekontrolovaně množit, setrvat v něm několik dnů a být potenciálním zdrojem nákazy pro všechny ostatní. Uzavřením odpadu do sáčku se zipem se šíření infekce v kontejneru s komunálním odpadem prakticky zastaví.
V uzavíratelném obalu můžete v domácnosti skladovat i minerál s názvem Zeolit, jehož vlastností je pohlcování choroboplodných zárodků a zápachu. Můžete jej přidávat v menším množství do odpadkových košů, kde eliminuje šíření patogenů do okolního prostředí, a může být i součástí zmiňovaných karanténních opatření.