Její vznešenost, neobvyklé tvary a neskutečná vůně, staví tuto květinu na přední místa. Z tropických oblastí se k nám dostala při zámořských výpravách, zhruba kolem 17. – 18. století. Ovšem zamotaly hlavu nejenom ženám, ale hlavně zahradníkům a pěstitelům, kteří si nedokázali poradit s jejím růstem. Velmi rychle totiž uvadly a uhynuly. Problém byl v tom, že se k nim přistupovalo jako k ostatním pokojovým květinám a to se bohužel vymstilo. Královna květin potřebuje daleko více, než jen obyčejnou půdu, v podstatě je vše pěkně zdokumentované v textu , kde jsou podstatné informace jak si takovou krásku hýčkat a jak se k ní také chovat.
Krok za krokem
Zkušeností pomalu přibývalo a díky nim si můžeme okenní parapet vyzdobit bohatým výběrem orchidejí, které nikdy neomrzí. Nejdříve se ale muselo zjistit, za jakých podmínek se jim bude dařit a co potřebují přidat do půdy, aby z ní mohly čerpat dostatek všeho, co potřebovaly pro zdravý růst. Vitamíny, cukry, hormony a podobně. Nakonec se vše podařilo a dokonce se zjistilo, že jim prospívá při množení vložit na dno speciální médium. Do substrátu a průhledného květináče se přesazují až větší rostliny. Právě průhledná nádoba je praktická v tom, že se snadno rozpozná, zdali je rostlina přelitá. To jí rozhodně nedělá dobře.
Radost z květů
Tak samozřejmě, že pokud chceme mít radost z krásných omamných květů, tak jim potřebujeme věnovat také pozornost. Především jim vybrat vhodnou nádobu, dbát na kvalitní a správné množství zálivky, postarat se o dostatek světla a tepla. Na zalévání je nejvhodnější dešťová vody nebo měkká, tedy destilovaná. Pokud použijeme klasickou vodu z vodovodu, je dobré jí nechat dostatečně odstát, abychom jí zbavili solí a také aby získala pokojovou teplotu. Orchideje nutně potřebují přístup kyslíku ke kořenům, takže přelití by je skutečně zahubilo. Výborně jim bude svědčit jižní nebo východní okno, ale pozor na průvan. Tak jak můžeme vidět, královská rostlina vyžaduje královskou péči, ale na druhou stranu se nám také královsky odmění.