Ať už je cena domu na klíč jakákoli, je tento finanční parametr pouze jedním z množiny vlivů, které přichází v úvahu, a s nimiž je třeba počítat. Jaké další vlivy tedy máme na mysli, které se podepisují na procesu zajištění vlastní střechy nad hlavou?
Stavební vs rekreační pozemek – rodinný dům lze vystavět buď na stavebním pozemku, kde žádná stavba dosud nestála, anebo na nějakém stávajícím pozemku v místě bývalého objektu. V této souvislosti se nabízí i možnost stavět v místě staré rekreační chaty. Jestliže ovšem chcete stavět rodinný dům určený ke kolaudaci s přiděleným popisným číslem v rekreační lokalitě, musí tato možnost být posvěcena v územním plánu. Rekreační oblasti jsou výhodné v tom, že tu bývá krásné prostředí a klidnější život, než například ve městech.
Město vs venkov – toto rozhodnutí se může zdát až směšné, ale ve skutečnosti vám může způsobit mnoho starostí, neboť právě vy a nikdo jiný se musíte rozhodnout, kde chcete natrvalo žít. Musíte si vybrat, kterému prostředí dáte přednost, zda městu nebo venkovu, zda ke pro vás důležitá pracovní kariéra a dostatek pracovních nabídek, anebo se uskromníte, ale budete žít v klidnější lokalitě. Rozhodující vliv má také životní styl a způsob života i forma výdělku, někomu například vyhovuje farmaření a pěstování ovoce či zeleniny a rozhodně by takový člověk neměl zájem stěhovat se do centra Prahy.
Hory vs nížiny – svůj vliv na průběh dalšího života a umístění novostavby má i volba místa z hlediska geografické polohy. Každému může vyhovovat něco jiného – někdo preferuje horské oblasti, někdo zas nížiny, jistý vliv tu má čistota ovzduší, průmyslová či zemědělská lokalita, délka slunečního svitu, teplé či naopak chladnější klima atd. Je pak velký rozdíl stavět dům v Polabí anebo v nadmořské výšce nad 800 metrů na horské stráni.