Podle Českého statistického úřadu je k internetu v České republice připojeno minimálně 76% domácností. A podle společnosti Akamai nám, co se týče rychlosti připojení k internetu, náleží díky průměrné rychlosti 15,9 Mb/s, celosvětově patnáctá příčka.
Rozdíly mezi ADSL a VDSL
· U nás se využívá v rámci telefonních linek používaných pro internetové spojení technologie jako ADSL, kterou lze použít v případě, že koncový účastník je až 5 km od ústředny, nebo v novějším případě VDSL2 do 1 kilometru.
· Hlavní rozdíl mezi oběma technologiemi je v tom, že VDSL nabízí znatelně vyšší rychlost připojení a také podstatně vyšší rychlost pro odesílání, nahrávání dat na internet. A právě o upload jde v dnešní době především, protože většina uživatelů se již dnes neobejde bez video hovorů a web 2.0 služeb.
· ADSL je asymetrickou digitální linkou, ve směru k uživateli proudí daleko více dat, než je teoreticky možné od něj. Současní třetí generace ADSL2+ se zapojuje téměř výhradně v režimu Annex B a umožňuje rychlosti až 24 MB/s pro download 1,4 Mb/s pro upload. Další rozvoj a navýšení rychlosti se však neočekává.
· V České republice je VDSL dostupné od roku 2011, ale i když nyní umožňuje symetrické rychlosti, tehdejší operátor Telefonica se s takovou nabídkou nikdy nevytáhl. Nabízel maximálně balíčky 25 Mb/s pro stahování a 1 Mb/s pro nahrávání, teoretické maximum přitom bylo 55 Mb/s a 3 Mb/s. Tomu zkratka VDSL odvozená od názvu pro vysokorychlostní DSL příliš neodpovídala. VDSL připojení je zřízeno jen v případě, že jste byli po kabelu maximálně jen 1,3 km. Máte-li smůlu a jste dále, není znatelný rozdíl v rychlostech mezi ADSL2+ a VDSL.
· Druhá generace VDSL2 přinesla zmíněnou symetrii, a to rovnou na 100 Mb/s pro download i upload. Pozor, tato rychlost platí pouze pro vzdállenosti do 300 metrů od ústředny a u nás komerčně nabízena nebyla. Další pokrok nastal s VDSL2+, ovšem zase jen směrem ke koncovému uživateli, kdy se teoreticky mohou stahovat data až 300 Mb/s.