Mateřské mléko je naprosto dokonale přizpůsobené potřebám právě narozených dětí. Díky němu dítě získává nejen potřebné živiny, vitamíny a látky pro obranyschopnost a správný vývoj, ale také nejpřirozenější formu stravy. Kojení je to tedy absolutně nejlepší start do života, které děti dostanou.
Před čím kojení ochraňuje děti?
1. Před záněty středouší.
2. Před infekcí močových cest.
3. Před infekcí dýchacích cest.
4. Snižuje riziko vzniku cukrovky.
5. Zabraňuje riziku onemocnění Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy.
6. Snižuje riziko astmatu.
7. Chrání před alergiemi.
8. Kojené děti nejsou obézní.
Mateřské mléko má unikátní a ničím nenahraditelné složení. Co všechno tedy mateřské mléko obsahuje a co díky němu dítě dostává?
1. Miliony živých buněk.
2. Kmenové buňky.
3. Imunoglobulin – ten je ochranou proti infekcím.
4. Cytosiny (hormony ovlivňující apetit dítěte).
Jak často děti kojit?
V minulém století za minulého režimu bylo matkám nařizováno, jak často mají kojit. Dokonce jim bylo vnucováno, že umělá výživa je pro jejich dítě mnohem výživnější a zdravější. Pozdější výzkumy dokázaly, že význam mateřského mléka je ničím nenahraditelný. Miminko by mělo být k prsu přikládáno podle jeho potřeby a požadavků. Samo si řekne, že má hlad nebo žízeň. Kojte proto tak dlouho a tak často, jak jen to půjde, vždyť mateřské mléko ničím jiným nenahradíte.
Kojení je ekologické.
Maminky, které kojí, dávají svému děťátku to nejlepší, co můžou. A navíc ještě nezatěžují rodinný rozpočet. Umělá výživa totiž vyjde na tisíce korun za měsíc. Umělé mléko je totiž nejprve nutné vyprodukovat, zpracovat na prášek, vyrobit umělou výživu, následně ji zabalit a vyexportovat. Doma pak maminky musí z prášku vyrobit mléko, na které uvaří vodu. Také se vyvařují lahvičky, což je další ekologické vydání. Kojení tedy přináší řadu výhod nejen dětem, ale také maminkám.