Betonový plot si můžete pořídit tak, že nakoupíte stavební materiál, necháte si jej dopravit na místo určení a oplocení si postavíte sami. Anebo využijete služeb výstavby oplocení na klíč a o nic se nestaráte. Stavba betonového plotu je ovšem poměrně náročná stavební činnost a chcete-li ji porovnávat s výstavbou cihlové zdi, pak zjistíte mnoho významných odlišností.
Cihly jsou lehké a je jich mnoho – s cihlami se zachází snadno, protože jsou relativně lehké a unesete je v jedné ruce. Tím pádem se vám také bude snáze stavět jakákoli cihlová zeď. Ale díly pro betonový plot neunesete v jedné ruce a možná ani v obou rukách, každá z desek váží skoro metrák a sloupky přibližně třicet kilo. K výstavbě betonového plotu je zapotřebí mobilní technika – autojeřáb, anebo alespoň kladkostroj, a budete-li si jeřáb pronajímat, bude to i s jeřábníkem, a to nebude zadarmo. Vyplatí se alespoň zvážit výstavbu plotu na klíč, kde se do ceny za metr betonového plotu započítává i práce.
Kdo vykope jámy – betonový plot na klíč zahrnuje i výkopové práce. Ty se vztahují na vyhloubení otvorů pro betonové sloupky. Každý otvor musí být hluboký minimálně 80 cm a je-li těch otvorů celkem několik desítek, budou ruční výkopové práce náročnou dřinou. Takže opět další důvod k tomu požádat o akci na klíč. Při výkopových pracích také můžete narazit na obtížný terén, například ve svahu, na zeminu s jílem, na balvany v zemi, na stavební navezené sutiny se zahrabaným pletivem anebo na kořeny stromů či dokonce položené elektrické kabely, plynové potrubí, vodovodní potrubí či kanalizaci.
Kdo složí materiál – vykládku materiálu z kamionu si musíte zařídit sami a bude k tomu zapotřebí vysokozdvižný vozík nebo nakladač. Opět další mechanizace, bez níž se tu neobejdete, neboť betonové komponenty jsou naložené na paletách a každá z nich může vážit i víc, než tunu.