Výkopové práce u betonových plotů
Rozhodli jste se postavit v Brně betonový plot a rádi byste to zkusili sami? Proč ne, máte-li potřebné vybavení a elán do práce, zkusit to můžete, ale počítejte s některými obtížemi, které nastanou, jakmile začnete hloubit rýčem, motykou či krumpáčem první otvor do země.
Výkopové práce patří k nejobtížnější fázi výstavby oplocení a tam se můžete setkat s některými nepříjemnostmi, které jsou skryté pod zemským povrchem. Může se tu objevit stavební navážka, staré kousky cihel, kamenů, tvárnic a třeba také ocelového pletiva, které bude nutné postupně odřezávat úhlovou bruskou, což vás bude značně zdržovat. Může tu být také skalisko nebo velký balvan a s tím už si poradit nemusíte vůbec. Pamatujte také na to, že malý plůtek o délce šesti metrů není totéž, co oplocení celé parcely o rozměrech 35 x 50 metrů. Toto je už na zvážení, zda raději nepovolat profesionály a nezadat jim výstavbu na klíč.
Vkládání panelů mezi sloupky
Zabetonování sloupků do země je snadné, co se týče fyzické námahy, ale náročnější z hlediska požadavků na přesnost. Sloupky musí být od sebe v přesné rozteči a zároveň musí být kolmé. Jinak byste nebyli schopni do jejich drážek zasunout jednotlivé panely.
Pro vkládání panelů mají profesionálové připravený kladkostroj nebo autojeřáb, každá z desek totiž váží něco přes sedmdesát kilo a zvedat je do výšky přes dva metry není rozhodně jednoduché. Zde můžete narazit na problém, protože se vám finančně nevyplatí pořizovat kladkostroj, a pokud sázíte na jeřáb, musíte jej objednat i s obsluhou a zasvětit ji do situace, což už je pak mnohdy snazší nechat si postavit plot na klíč.
Výstavba na klíč v sobě zahrnuje i odvoz materiálu a jeho uložení na staveništi, k čemuž opět potřebujete mechanizaci, např. vysokozdvižný vozík pro přepravu dřevěných palet.