Každý se snažíme usnadnit si domácí práce, jak se dá. Proto si pořizujeme nejrůznější pomocníky, kteří nám ušetří čas. Pračky, sušičky, mikrovlnné trouby jsou dnes naprostou samozřejmostí, stejně jako myčky na nádobí. Aby nám tyto domácí pomocníci co nejdéle vydrželi, měli bychom se snažit předcházet jejich poškození. Vyhneme se nutnosti zakoupit výrobek nový. Poměrně celkem dost škody můžeme nadělat při nesprávné manipulaci s myčkou.
Nejspíš vás napadne, že při takové banální činnosti není co zkazit. Možná, ale děláme několik chyb. Když je odstraníme, mohli bychom nějakou korunu ušetřit. Nejedná se pouze o myčku jako takovou, ale i o nádobí, které do ní vkládáme. Abychom si ušetřili čas a neoblíbené mytí nádobí, nastrkáme do myčky většinou vše, co nám přijde pod ruku. To je právě chyba. Některé nádobí do myčky totiž rozhodně nepatří. Budete-li mýt v myčce nádobí, které k tomu není vhodné, nejspíš si brzy budete muset zakoupit nové.
Jaké kousky do myčky nepatří?
Do spotřebiče nevkládejte nádobí zdobené. Časem se zdobení omyje. Můžete po pár umytí přijít o nádobí vám blízké nebo dokonce starožitné. Pokud vám zdobení úplně nezmizí, může dojít pouze k jeho poškození a původní vzhled se docela vytratí. Levné potištěné hrnky a sklenice, také nejsou pro mytí nejvhodnějším nádobím.
Ani nožům nedělá mytí v myčce příliš dobře. Přesto, že je tam vetšinou všichni dáváme, měli bychom si uvědomit, že se velmi tupí. Vysoké teploty a silně koncentrované mycí prostředky u některých výrobků naruší povrch a ostří. Lepené a dřevěné střenky budou časem také poškozené. Dřevo se rychle opotřebuje a získá našedlý povrch. Zvažte tedy mytí dřevěných prkének.
Velmi často myjeme plastové nádoby a dózy. To je v pořádku, ale neměli bychom se zapomenout podívat na obal, zda výrobce mytí v myčce doporučuje